Trenton, NJ – On Monday, April 11, 2011, Governor Chris Christie filed the following nominations to the State Senate. The nominations are subject to the advice and consent of the Senate.

SUPERIOR COURTS

            Nominate for appointment Jeffrey D. Light (Ventnor, Atlantic)

            Nominate for appointment Janet L. Zoltanski Smith (Cinnaminson, Burlington)

            Nominate for appointment Kevin T. Smith (Wenonah, Gloucester)

 

JOINT MUNICIPAL COURTS

Bethlehem/Bloomsbury Joint Municipal Court

            Nominate for appointment Robert L. Alexander (Bethlehem Township, Hunterdon)

 

Buena Vista Regional Joint Municipal Court

            Nominate for appointment William S. Cappuccio (Hammonton, Atlantic)

 

Green/Fredon/Andover/Hampton Joint Municipal Court; Wantage/Sussex/Stillwater Joint Municipal Court; And North Warren Joint Municipal Court

            Nominate for appointment Craig U. Dana (Hardwick, Warren)

 

Frankford Joint Municipal Court

            Nominate for appointment James G. Devine (Scotch Plains, Union)

 

Dover Joint Municipal Court

            Nominate for appointment Michael M. Luther (Mount Tabor, Morris)

 

Westville/National Part Joint Municipal Court

            Nominate for appointment Thomas M. North (Mullica Hill (Harrison Township), Gloucester)

 

Commissioner of the Department of Health and Senior Services

Nominate for appointment Mary O’Dowd (New Brunswick, Middlesex)

 

bergen county board of taxation

Nominate for appointment Karen R. O’Shea (Fair Lawn, Bergen)

 

Burlington county board of taxation

Nominate for appointment Brian Summerville (Medford, Burlington)

 

Council on armed forces and veterans’ affairs

Nominate for reappointment Colonel (Retired) Michael L. Warner (Southampton, Burlington)

 

new jersey hall of fame advisory commission

Nominate for appointment the Honorable Douglas J. Steinhardt, Esq. (Phillipsburg, Warren)

 

Local finance board

Nominate for appointment Terence J. Reidy (Asbury Park, Monmouth)

 

Marine fisheries Council

Sport Fishermen

Nominate for reappointment Patrick F. Donnelly, D.M.D., P.A. (Brick Township, Ocean)

Nominate for appointment Hansel S. Torriero (Vineland, Cumberland)

Nominate for appointment Sergio Radossi (Ridgefield Park, Bergen)

Nominate for reappointment Richard N. Herb (Avalon, Cape May)

 

Commercial Fishermen

Nominate for reappointment Frances E. Puskas (Barnegat Light, Ocean)

Nominate for reappointment Joseph M. Rizzo (Stafford Township, Ocean)

 

Fish Processor

Nominate for reappointment Erling A. Berg (Cape May, Cape May)

 

Public Members

Nominate for appointment Joseph A. Zaborowski (Galloway, Atlantic)

Nominate for appointment Robert R. Rush, Jr. (Woodbine, Cape May)

 

State board of Chiropractic Examiners

Nominate for reappointment Dr. Lawrence O’Connor, D.C. (Westwood, Bergen)

 

State employment and training commission

Nominate for appointment Tresa Duda (Paramus, Bergen)

 

State investment Council

Nominate for appointment James E. Hanson, II (Bernardsville, Somerset)